2016

2016

Årets konst och hantverksrunda

Nr 2. Lars-Erik Andréasson

 

Fåglar i fokus - fotografi

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

0705-19 59 15

 

www.elisfoto.se

 

Läs mer

Nr 4. Imse betonghantverk

 

Betongföremål för inredning ute & inne

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

Iréne Ekström - Mona Sunesson

 

072 228 66 22

 

Läs mer

Nr 5. Emelie Andersen

 

Akvarell och tusch

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

0734 08 30 14

Nr 7. Birgitta Karlsson

 

Akvarell, akryl, kol, grafik

 

Hjortronvägen 24, Markaryd

 

0705 89 24 89

 

Läs mer

 

 

Nr 3. Anna-Greta Jacobsen

 

Handmålat porslin - Bruksföremål

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

0479-700 54

Nr 6. Atelje Sjöugglan

 

Bibi Björk

 

Smycken av sötvattenspärlor och kristaller. Solfångare av pärlor, prismor och kristaller

 

Englandsvägen 5, Markaryd

 

073-69 41 604

Nr 8. Maj-Lilian Mjöberg

 

Bysansinfluerade ortodoxa ikoner – måleri

 

Torsgatan 23 - Markaryd

 

0433-127 92

Nr 10. Ateljé MK-son

 

Margoth Karlsson

 

Oljemålningar

 

Hunegatan 22, Markaryd

 

0433-121 57, 070-343 90 09

 

www.mk-son.se

 

Läs mer

Nr 12. Almuen

 

Inga Hejselbaek

 

Tovning

 

N Haghult 4167, Markaryd

 

0433-151 53

 

www.almuen.dk

 

Läs mer

Nr 9. Anitas vävar

 

Anita Forsberg

 

Trasmattor

 

Göingegatan 16, Markaryd

 

0433-716 67

Nr 11. Inger Svensson

 

Blomsterateljé

 

Tånneryd 4381, Markaryd

 

0730 685970

 

Läs mer

Nr 13. Angeling D’sign

 

Anita Tykesson

 

Knasänglar, smycken och Encaustisk art

 

Vandrarhemmet Strömsnäsbruk

 

076-837 11 32

Nr 14. Maggan Häll

 

Porslin, glas, 3D kort, smycken

 

Vandrarhemmet Strömsnäsbruk

 

070 331 29 19

 

www.maggansporslinsmalning.se

Nr 16. Dorte Jörck-Ramberg

 

Måleri

 

Folkets hus, Strömsnäsbruk

 

0768 725 722

Nr 18. Beate Schmidt

 

Fotografi

 

Folkets hus, Strömsnäsbruk

 

070-267 20 40

Nr 19. Maria Yrsa Rönneus

 

Akvarell/blandteknik

 

Folkets hus, Strömsnäsbruk

 

070-969 01 21

 

arsronnei.wix.com/arsronnei

 

Läs mer

Nr 15. Ulla Schlippe-Steffensen

 

Dockor i porslin och vinyl samt det mesta som

kan tillverkas med tyg och tråd

 

Vandrarhemmet Strömsnäsbruk

 

0768321636

Nr 21. Mats Svensson

 

Airbrush

 

Hinnerydsvägen 41, Strömsnäsbruk

 

0433-206 70, 0433-216 25

Nr 22. Gert Nordkrog

 

Måleri, grafik, collage

 

2070 Snällsböke, Strömsnäsbruk

 

073-071 34 93

Nr 24. Leif Leijnevi

 

Oljemålning

 

Öshult 3109, Strömsnäsbruk

 

0735 16 77 88

 

Läs mer

Nr 26. Erellimo

 

Erika Mörling

 

Måleri och scrapbooking

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070-54 94 823

 

Läs mer

Nr 17. Jörgen Risum

 

Fotografi

 

Folkets Hus, Strömsnäsbruk

 

0768 725 708

Nr 20. Strömsnässilver

 

Lennart Karlsson

 

Silversmide smycken

 

Sankt Sigfridsvägen 10 Strömsnäsbruk

 

0433-21176, 070-670 80 34

Nr 23. Ylva Becker

 

Oljemålning

 

Öshult 3107, Strömsnäsbruk

 

072-587 63 03

 

www.instagram.com/ylvabecker/

 

Läs mer

Nr 25. Lena Leijnevi

 

Oljemålning

 

Öshult 3109, Strömsnäsbruk

 

0735 16 77 88

 

Läs mer

Nr 29. Bodil Nielsen

 

Akryl, akvarell

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070 734 86 68

 

Läs mer

Nr 28. Kirsten Batting

 

Hemvävda grejor

 

Skeensgården, Vivljunga

 

+45 299 313 45

Nr 30. Dreampearls

 

Jenny Hugosson

 

Smycken

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070-5434454

Nr 27. Kerstin Johansson

 

Betong och naturarrangemang

 

Skeensgården, Vivljunga

 

0433 250 30

Ladda ner kartan for årets konst och hantverksrunda

 

Kort presentation av våra

medverkande konstnärer

 

KONTAKT

ylvabecker@gmail.com

(+46) 72 587 63 03