Konstnärer 2017

2017

Årets konst och hantverksrunda

Nr 2. Lars-Erik Andréasson


Fåglar i fokus - fotografi


Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd


0705-19 59 15


www.elisfoto.se


Läs mer

Nr 4. Emelie Andersen


Akvarell och tusch


Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd


0734 08 30 14

Nr 6. Birgitta Karlsson


Akvarell, akryl, kol, grafik


Hjortronvägen 24, Markaryd


0705 89 24 89


Läs mer



Nr 3. Anna-Greta Jacobsen


Handmålat porslin - Bruksföremål


Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd


0479-700 54

Nr 5. Kerstin Löndahl


Smyckesdesing, silversmycken och hantverk


Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd


070 624 06 81

Nr 7. Ateljé MK-son


Margoth Karlsson


Oljemålningar


Hunegatan 22, Markaryd


0433-121 57, 070-343 90 09


www.mk-son.se


Läs mer

Nr 9. Irene Svenzon


Atelj  Gladmålaren


Västergatan 23B, Markaryd


0433 123 71


Läs mer

Nr 8. Sandra Björk


Foto


Hunegatan 22, Markaryd


070 395 77 00

Nr 10. Tonny Johansson


Teckning och måleri


Tims väg 5, Timsfors, Markaryd


070 568 66 46

Nr 12. Almuen


Inga Hejselbaek


Tovning


N Haghult 4167, Markaryd


0433-151 53


www.almuen.dk


Läs mer

Nr 14. Ingalill Gunnarsson


Måleri


Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk


070 654 32 42

Nr 16. Kristin Fransson


Måleri


Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk


070 937 06 55

Nr 18. Maggan Häll


Porslin, glas, 3D kort, smycken


Vandrarhemmet Strömsnäsbruk


070 331 29 19


www.maggansporslinsmalning.se

Nr 20. Angeling D’sign


Anita Tykesson


Knasänglar, smycken och Encaustisk art


Folkets Hus, Strömsnäsbruk


076-837 11 32


Läs mer

Nr 22. Jörgen Risum


Fotografi


Folkets Hus, Strömsnäsbruk


0768 725 708

Nr 24. Maria Yrsa Rönneus


Akvarell, tusch och smycken


Folkets hus, Strömsnäsbruk


070-969 01 21


arsronnei.wix.com/arsronnei


Läs mer

Nr 26. Gert Nordkrog


Måleri, grafik, collage


2070 Snällsböke, Strömsnäsbruk


073-071 34 93

Nr 28. Eva Engqvist


Akvarell och oljemålning


Skeensgården, Vivljunga


070 652 92 58

Nr 30. Berith Lindvall


Akryl


Skeensgården, Vivljunga


070 9596405


Läs mer

Nr 11. Inger Svensson


Blomsterateljé


Tånneryd 4381, Markaryd


0730 685970


Läs mer

Nr 13. Christina Andersson


Måleri


Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk


070 290 01 69

Nr 15. Gitt-May Karlsson


Måleri


Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk


073 032 22 70

Nr 17. Lena Regebro


Mellan spets och betong


Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk


0433 212 48


Läs mer

Nr 19. Ulla Schlippe-Steffensen


Dockor i porslin och vinyl samt det mesta som

kan tillverkas med tyg och tråd


Vandrarhemmet Strömsnäsbruk


0768321636

Nr 21. Dorte Jörck-Ramberg


Måleri


Folkets hus, Strömsnäsbruk


0768 725 722


www.dortejramberg.eu


Läs mer

Nr 23. Beate Schmidt


Fotografi


Folkets hus, Strömsnäsbruk


070-267 20 40

Nr 25. Mats Svensson


Airbrush


Hinnerydsvägen 41, Strömsnäsbruk


0433-206 70, 0433-216 25

Nr 27. GK:s Hobbyhantverk


Betong och naturarrangemang


Skeensgården, Vivljunga


070 253 33 00, 076 832 50 30

Nr 29. Bodil Nielsen


Akryl, akvarell


Skeensgården, Vivljunga


070 734 86 68


Läs mer

KARTA

Ladda ner kartan for årets konst och hantverksrunda


KONSTNÄRER

Kort presentation av våra

medverkande konstnärer


KONTAKT

ylvabecker@gmail.com

(+46) 72 587 63 03