Konstnärer

2017

Årets konst och hantverksrunda

Nr 2. Lars-Erik Andréasson

 

Fåglar i fokus - fotografi

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

0705-19 59 15

 

www.elisfoto.se

 

Läs mer

Nr 4. Emelie Andersen

 

Akvarell och tusch

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

0734 08 30 14

Nr 6. Birgitta Karlsson

 

Akvarell, akryl, kol, grafik

 

Hjortronvägen 24, Markaryd

 

0705 89 24 89

 

Läs mer

 

 

Nr 3. Anna-Greta Jacobsen

 

Handmålat porslin - Bruksföremål

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

0479-700 54

Nr 5. Kerstin Löndahl

 

Smyckesdesing, silversmycken och hantverk

 

Gula Huset vid Hagaskolan, Markaryd

 

070 624 06 81

Nr 7. Ateljé MK-son

 

Margoth Karlsson

 

Oljemålningar

 

Hunegatan 22, Markaryd

 

0433-121 57, 070-343 90 09

 

www.mk-son.se

 

Läs mer

Nr 9. Irene Svenzon

 

Atelj Gladmålaren

 

Västergatan 23B, Markaryd

 

0433 123 71

 

Läs mer

Nr 8. Sandra Björk

 

Foto

 

Hunegatan 22, Markaryd

 

070 395 77 00

Nr 10. Tonny Johansson

 

Teckning och måleri

 

Tims väg 5, Timsfors, Markaryd

 

070 568 66 46

Nr 12. Almuen

 

Inga Hejselbaek

 

Tovning

 

N Haghult 4167, Markaryd

 

0433-151 53

 

www.almuen.dk

 

Läs mer

Nr 14. Ingalill Gunnarsson

 

Måleri

 

Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk

 

070 654 32 42

Nr 11. Inger Svensson

 

Blomsterateljé

 

Tånneryd 4381, Markaryd

 

0730 685970

 

Läs mer

Nr 13. Christina Andersson

 

Måleri

 

Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk

 

070 290 01 69

Nr 15. Gitt-May Karlsson

 

Måleri

 

Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk

 

073 032 22 70

Nr 17. Lena Regebro

 

Mellan spets och betong

 

Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk

 

0433 212 48

 

Läs mer

Nr 16. Kristin Fransson

 

Måleri

 

Gräsholma 1528, Stömsnäsbruk

 

070 937 06 55

Nr 19. Ulla Schlippe-Steffensen

 

Dockor i porslin och vinyl samt det mesta som

kan tillverkas med tyg och tråd

 

Vandrarhemmet Strömsnäsbruk

 

0768321636

Nr 18. Maggan Häll

 

Porslin, glas, 3D kort, smycken

 

Vandrarhemmet Strömsnäsbruk

 

070 331 29 19

 

www.maggansporslinsmalning.se

Nr 20. Angeling D’sign

 

Anita Tykesson

 

Knasänglar, smycken och Encaustisk art

 

Folkets Hus, Strömsnäsbruk

 

076-837 11 32

 

Läs mer

Nr 22. Jörgen Risum

 

Fotografi

 

Folkets Hus, Strömsnäsbruk

 

0768 725 708

Nr 24. Maria Yrsa Rönneus

 

Akvarell, tusch och smycken

 

Folkets hus, Strömsnäsbruk

 

070-969 01 21

 

arsronnei.wix.com/arsronnei

 

Läs mer

Nr 26. Gert Nordkrog

 

Måleri, grafik, collage

 

2070 Snällsböke, Strömsnäsbruk

 

073-071 34 93

Nr 28. Eva Engqvist

 

Akvarell och oljemålning

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070 652 92 58

Nr 30. Berith Lindvall

 

Akryl

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070 9596405

 

Läs mer

Nr 21. Dorte Jörck-Ramberg

 

Måleri

 

Folkets hus, Strömsnäsbruk

 

0768 725 722

 

www.dortejramberg.eu

 

Läs mer

Nr 23. Beate Schmidt

 

Fotografi

 

Folkets hus, Strömsnäsbruk

 

070-267 20 40

Nr 25. Mats Svensson

 

Airbrush

 

Hinnerydsvägen 41, Strömsnäsbruk

 

0433-206 70, 0433-216 25

Nr 27. GK:s Hobbyhantverk

 

Betong och naturarrangemang

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070 253 33 00, 076 832 50 30

Nr 29. Bodil Nielsen

 

Akryl, akvarell

 

Skeensgården, Vivljunga

 

070 734 86 68

 

Läs mer

Ladda ner kartan for årets konst och hantverksrunda

 

Kort presentation av våra

medverkande konstnärer

 

KONTAKT

ylvabecker@gmail.com

(+46) 72 587 63 03